Uusi pesuainepakkaus vähentää muovia turvallisesti

Ariel aikoo tarjota jatkossa kaikki All-in-1-pesuainetabletit uudessa Ecoclick-kartonkipakkauksessa, joka on kierrätettävä. Kuva: P&G.

Procter & Gamblen Ariel-brändi on kehittänyt pesuainepakkauksen, joka toteuttaa monia innovaatioita yhdellä kertaa. Pakkaus on nyt kartonkia eikä muovia, siinä on lapsilukko ja pakkauksen avaaminen on entistä helpompaa.

Ariel aikoo tarjota jatkossa kaikki All-in-1-pesuainetabletit uudessa Ecoclick-pakkauksessa, joka on kierrätettävä. Aikaisempi muovipakkaus on korvattu FSC-sertifioidusta kuidusta valmistetulla kartongilla. Tiedotteen mukaan muovia säästyy jopa 6 500 tonnia vuosittain, jos kaikki näiden tuotteiden ostajat siirtyvät käyttämään uutta pakkausta.

Toinen pakkauksen innovaatio toteuttaa kuluttajatutkimuksissa esiin tulleen toiveen paremmasta lapsiturvallisuudesta. Pakkaus suljetaan pitävästi klikaten, eikä lapsi pääse tabletteihin helposti käsiksi.

Toinenkin kuluttajien toive toteutuu tuotteessa. Pakkaus on entistä helpommin avattava. Uutta pakkausta testattiin neljän vuoden ajan 2 000 kuluttajalla, joiden joukossa oli myös ihmisiä, joille pakkausten avaaminen on vaikeaa iän tai jonkin vaivan takia.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
11.03.2026

-

12.03.2026

Helsinki

18.03.2026

-

19.03.2026

Helsinki

14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!