Apple päivitti MacBook Pro -läppärit

Apple on julkistanut uudet versiot MacBook Pro -kannettavistaan. Päällisin puolin Apple ei laitteita muuttanut, mutta sisäänsä kannettavat saivat uudet prosessorit.

15- ja 17-tuuman näytöillä varustetut MacBook Pro -mallit saivat sisäänsä kaksiytimiset Intel Core i5 ja Core i7 -prosessorit. Sen sijaan 13-tuumainen Macbook Pro saa edelleen pärjätä Core 2 Duo -prosessorilla.
MacBook Pro -kannettavat saivat myös uudet Nvidian näytönohjaimet. 15- ja 17-tuumaisissa malleissä näytönohjaimena on GeForce GT 330M, ja 13-tuumainen saa tyytyä Nvidia GeForce 320M -näytöohjaimeen.
Kaikissa uusissa MacBook Pro -malleissa on 4 GB RAM -muisti. Perusvarustuksena 13-tuumaiseen kannettavaan kuuluu 320 GB kovalevy, ja suuremmissa malleissa 500 GB kovalevy. Lisämaksulla voi hankkia esimerkiksi 512 GB:n SSD-levyn.

Apple lupaa 13-tuuman MacBook Prolle kymmenen tunnin käyttöaikaa, ja suuremmille malleille käyttöajaksi 8-9 tuntia.
13-tuuman MacBook Pron lähtöhinta on 1149 euroa, 15-tuuman mallin 1799 euroa ja 17-tuumaisen 2249 pohjahinta on 2249 euroa.

Lisätietoja: http://www.apple.fi

[Lähde: Digitoday]

Jaa kaverille

Lataa Lisää
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!