
Muutosneuvottelujen alkaessa vaarassa oli 31 työpaikkaa.
Muutosneuvotteluiden piirissä oli noin puolet Kotkamillsin henkilöstöstä kaikissa henkilöstöryhmissä. Kotkamillsillä on lähes 500 työntekijää.
Ylen haastattelema toimitusjohtaja Marko Pekkola kertoi, että neuvottelut perustuvat tuotannollisiin ja taloudellisiin syihin ja sitä kautta harkittaviin uudelleenjärjestelyihin.
Henkilökunnan vähentämisestä huolimatta yhtiö vakuuttaa tuotannon pysyvän ennallaan.
Erikoistunut ensikuitukartonkiin
MM Kotkamillsin tehdas on erikoistunut valmistamaan elintarvikepakkauksissa ja muissa vaativissa sovelluksissa käytettävää ensikuitukartonkia (FBB, Folding Boxboard) sekä korkeapainelaminaattien valmistuksessa käytettävää laminaattipaperia (SKP, Saturating Kraft Paper).
Tehdas on maailman johtava laminaattipaperin valmistaja. ABSORBEX®-paperia käytetään esimerkiksi seinäpaneeleissa, keittiökaapistoissa ja huonekaluissa.
MM Kotkamillsin kartonkivalikoimassa on myös barrierikartonki, jonka suojaominaisuus ehkäisee rasvatahroja ja värjäytymiä pakkauksissa.






