Hybridi tuotantolinja tarjoaa joustavuutta

Durstin Helmuth Munter (vas.) and Ometin Marco Calcagni uuden koneen edessä. Kuva: Durst.

Durst ja Omet ovat kehittäneet pakkauspainamiseen yhdessä Omet XJet -hydridipainokoneen. Sillä voidaan painaa joustavasti eri tekniikoita käyttäen. Tuotantolinjalta saadaan täysin viimeistelty tuote.

Uudessa koneessa yhdistetään Durstin digitaalinen mustesuihkupainokone Tau 330 Ometin X6 fleksopaino- ja viimeistely-yksiköihin. Yhdistelmä tarjoaa tiedotteen mukaan rajoittamatonta joustavuutta ja jatkuvaa kustannusten säästöä monitoimisella linjalla. Ometin tekniikoilla voidaan suorittaa kylmäfoliointia, kuumafoliointia, laminointia, lakkausta, stanssausta ja leikkausta.

Painokoneen leveys on 330 millimetriä ja maksinopeus 78 metriä minuutissa. Resoluutio on 1200 x 1200 dpi:tä. Kahdeksan väriaseman ja uusien pigmenttivärien avulla saadaan erinomainen painolaatu ja katetaan 98 % Pantonen väriavaruudesta.

Koneella voidaan painaa joustavasti pelkästään digipainotöitä, fleksopainotöitä tai tekniikoita yhdistäviä töitä. Näin voidaan optimoida tuotantoaikaa ja kustannuksia.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!