Viscom palkitsi kolme suurkuvatulostinta

Visuaalisen viestinnän messut Viscom on palkinnut kolme suurkuvatulostinta Frankfurtissa. Best of 2014 -palkinnon saivat HP:n Latex 360, Mimakin kaksi UV-LED tulostinta ja Seikon ColorPainter M-64s.

Palkintoraadin mukaan Seikon tulostimesta on tullut suosittu ja kiitetty laite sisä- ja ulkotulosteisiin. Raati kiitti tulostusnopeuden lisäksi mahdollisuutta tulostaa suoraan sosiaalisesta mediasta ilman operaattoria.

HP:n latekstitulostin sai kiitosta erityisesti yksityiskohtien optimoinnista, tulosteiden parantuneesta naarmuuntumisen kestosta, tulostamisen lämpötilan laskusta ja musteen optimoidusta koostumuksesta.

Mimakin laitteista palkittiin tasotulostin JFX200-2513 ja rullatulostin UJV500-160. Raadin mukaan ne tarjoavat poikkeuksellisen paljon jännittäviä ominaisuuksia hyvällä hinnalla.

Messuilla jaettiin ohjelmistojen sarjassa vain yksi palkinto, jonka sai Roland DG:n Roland DisplayStudio. Raadin mukaan sovellus on ominaisuuksiltaan ja hinnaltaan houkutteleva vaihtoehto digitaalisten näyttöjen aloitustason suunnitteluohjelmistojen joukossa.

Kuva: Seiko ColorPainter M-64s/Seiko Instruments.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!