Rakennusalan medioita uuteen yhtiöön

Rakentaja Mediat Oy:n yrittäjät ovat Jussi Ruotsalainen ja Heidi Uusitalo. Kuva: Rakentaja Mediat.

Schibsted Suomi tiedotti huhtikuussa lopettavansa Rakentaja.fi-verkkopalvelun ja siihen liittyvät toiminnot. Ne on ostanut uusi Rakentaja Mediat Oy, joka jatkaa näiden rakennusalan medioiden julkaisemista.

Kauppaan sisältyvät Rakentaja.fi brändit, joihin kuuluvat rakentaja.fi, rakentaja.pro, omataloyhtio.fi ja puutarha.net. Lisäksi kokonaisuuteen kuuluvat Rakenna & Remontoi -messut sekä Oma Koti -messut.

Rakentaja Mediat on perustettu tänä keväänä ja sen omistajat ovat Heidi Uusitalo ja Jussi Ruotsalainen. Heidi Uusitalo oli myyntitiimin vetäjä (Team Lead) Rakentaja.fi-verkkopalvelussa ja jatkaa nyt samassa tehtävässä uudessa yrityksessä. Jussi Ruotsalainen on yrityksen toimitusjohtaja. Hän on aikaisemmin toiminut Rakenna & Remontoi -messujen messupäällikkönä.

Uusitalon mukaan Rakentaja.fi on myös jatkossa se luotettava taho, joka yhdistää kodin kunnostajat, rakentajat sekä nykyiset ja tulevat ammattilaiset rakennusteollisuuden kanssa.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
16.09.2026

-

17.09.2026

Pk-seutu

24.09.2026

-

25.09.2026

Helsinki

10.11.2026

-

10.11.2026

Helsinki

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!