Kuka hoitaisi liidin?

07.04.2020

Kirjoittaja:

Miitre Virtanen

kuvat:

Miitre Virtanen

julkaistu lehden numerossa:

8/2019

Tiesitkö, että maailmassa tehdään yli 3,5 miljardia Google-hakua joka päivä, ja että tuo määrä kasvaa noin 10 % joka vuosi? Myös Suomessa Googlataan jotakin yli 30 miljoonaa kertaa päivässä.

CRM- ja markkinoinnin automaatiojärjestelmätoimittaja HubSpot on tutkinut, että 89% kuluttajista käyttää hakukonetta apunaan päätöksen teossa, mitä tahansa tuotetta tai palvelua hankkiessaan. 88% kuluttajista on lukenut arvioita ja muiden kokemuksia määrittäessään toimittajan laatua ennen ostamista.

Maailma on siis muuttunut suuresti vanhasta villistä lännestä, jossa kuka tahansa käärmeöljykauppias saattoi olla ostajan ainoa lähde tuotetiedon ja suositusten hankkimiseen.

Entä miten tämä kaikki liittyy artikkelin otsikkoon ja ingressiin? Moni meidän graafisen alan yrittäjä on kantapään kautta ehtinyt kokemaan, että markkinointi tapahtuu nykyisin enemmän ja enemmän sähköisessä maailmassa. Emme voi hallita tätä muutosta.

Tämä artikkeli on vain tilaajille

Tutustu Print&Median tilausvaihtoehtoihin.

Oletko jo tilaaja?

Avainsanat

Jaa kaverille

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Kirjaudu sisään