Sekin päivä koittaa, jolloin maailma kukistaa koronakriisin. Poteroista kömmitään muuttuneeseen ympäristöön. Silloin ja nyt tarvitaan tehokkaita tukitoimia, kehitys- ja innovaatiotoimintaa ja ennenkuulumatonta joustavuutta.

Ruumiskasojen lisäksi koronakriisin tiimellyksessä tullaan kuoppaamaan kosolti elinkelpoisia yrityksiä. Moni kilpailukykyinen mutta vähävarainen toimija saattaa joutua uudelleenjärjestelyiden kohteeksi, kun tilauskanta supistuu ja pääomarahoituksesta muodostuu pullonkaula.
Vienti tökkii, sisämarkkinat tökkivät ja lähitulevaisuus on kysymysmerkkien kakofonia. Suomen viennistä valtaosa kohdistuu EU-alueelle ja muihin Euroopan maihin, jotka sukeltavat yksi toisensa jälkeen. Kuusi prosenttia viennistä menee Amerikan markkinoille, joiden tulevaisuus on hämärän peitossa. Protektionismi lisääntyy, mutta missä ja kuinka paljon, selviää vuosien päästä.
Yksi monumentaalinen kysymysmerkki nousee Yhdysvaltain presidentinvaaleista. Syyllisten etsintä ja kasvava nokittelu Kiinan kanssa saattaa johtaa lamaa syventävään kauppasotaan.
Tutustu Print&Median tilausvaihtoehtoihin.
Oletko jo tilaaja?
Käytämme evästeitä ja vastaavia teknologioita parantaaksemme käyttökokemusta ja analysoidaksemme sivuston käyttöä. Voit hyväksyä/hylätä kaikki evästeet tai hallita asetuksiasi.