”Alasta pitää olla ylpeä”

25.06.2020

Kirjoittaja:

Laura Syrjälä

kuvat:

Piia Harjula

julkaistu lehden numerossa:

3-4/2020

Jyrki Narinen, Sanna Laakkio ja Elias Erämaja ottivat kantaa graafisen alan osaamistarpeisiin Sign, Print & Pack -messujen paneelikeskustelussa.

Maaliskuisten Sign, Print & Pack -messujen seminaarilavalla käytiin hyvä keskustelu graafisen alan osaamistarpeista. Selväksi kävi, että päivitystarvetta alan osaamiseen löytyy.

Panelisteina messuilla toimivat Markkinointiliiton toiminnanjohtaja Sanna Laakkio, Coloron perustaja-toimitusjohtaja Jyrki Narinen ja liittojohtaja Elias Erämaja Graafinen teollisuus ry:stä.

– Graafinen ala on kuin mustekala. Sen lonkerot ulottuvat moneen suuntaan ja monille toimialoille. Alan seksikkyys on kuitenkin ajan saatossa rapistunut ja tuntuu, että ala kaipaa päivitystä ja uutta määrittelyä, alustaa paneelia vetänyt Jarkko Hakola.

Hakola nosti panelistien keskusteltavaksi muutamia kysymyksiä, ja näin panelistit niihin vastasivat.

Tämä artikkeli on vain tilaajille

Tutustu Print&Median tilausvaihtoehtoihin.

Oletko jo tilaaja?

Avainsanat

Jaa kaverille

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja avoimet työpaikat sähköpostiisi



Kirjaudu sisään