Flowman yhteistyöhön Founder Groupin kanssa

Flowman & Founder

Oululainen Flowman Oy on sopinut yhteistyöstä Kiinalaisen Founder Groupin kanssa. Founder on yli 25 000 työntekijällään Kiinan johtavia IT-ratkaisutoimittajia ja markkinajohtaja maan lehtikustantamisen ja pakkausteollisuuden tietotekniikkaratkaisuissa.

– Ensimmäisessä vaiheessa Flowman ryhtyy tarjoamaan Founderin kehittämiä pakkausrepro-ohjelmistoja kotimarkkinoillaan Pohjois-Euroopassa sekä Etelä-Amerikassa, jossa olemme juuri aloittaneet. Founder puolestaan tarjoaa Flowmanin tuotteita Kiinalaisille lehtitaloille, kertoo Flowman Oy:n toimitusjohtaja Petri Karjalainen.

– Samanaikaisesti on tarkoitus käynnistää yhteistyö, jossa Flowmanin internet-pohjaisia asiointipalveluja kehitetään pakkausteollisuuden tarpeisiin, Karjalainen lisää.

Founderin pakkausrepro-ohjelmistoja on vuonna 2008 tapahtuneen ensiesittelyn jälkeen asennettu jo yli 2000 pääasiassa Aasiassa. Maailmanlaajuisille markkinoille Founder on laajentamassa tämän vuoden aikana.

Flowman on tullut tunnetuksi sanomalehtituotannon web-pohjaisten asiointi- ja tuotannonhallinnan ratkaisuistaan. Viime vuoden aikana on toiminnallisuutta on kehitetty voimakkaasti aikakauslehti- ja kirjatuotannon suuntaan yhdessä Flowmanin kiinalaisten asiakkaiden kanssa. Tästä kehitystyöstä esimerkkinä mainittakoon integraatio suosittuun Kodak Preps -arkkiasemointiohjelmaan, jonka helpottaa Flowmanin ratkaisujen käyttöönottoa Kodak-asiakkaille. Suomessa Flowmanin tuotteita edustaa Jaicom Oy.

Jaa kaverille

Lataa Lisää
14.04.2026

-

15.04.2026

Lontoo

23.04.2026

-

23.04.2026

Tuusula

23.04.2026

-

23.04.2026

Helsinki

Avoimet työpaikat

Eduskunta

Helsinki

Ricoh Finland Oy

Tampere

Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!

Hae sivustolta

Tilaa uutiskirje

Tilaa Print&Median uutiskirje ja Rekrykanavan avoimet työpaikat sähköpostiisi



Lähetä juttuvinkki

Teemme ammattilehteä teille, tärkeät lukijamme. Haluammekin herkällä korvalla kuulla lehden sisällöstä.

Mistä aiheesta, henkilöstä tai ilmiöstä haluaisit kuulla? Onko sinulla meille valmiina juttuvinkki? Kerro siitä meille!